Klienci często zadają mi pytanie, co można zrobić, aby móc pracować z domu. Na rynku istnieje już wiele rozwiązań, które pomogą nam połączyć konieczność zostania w domu (np. z dzieckiem) i pomoc merytoryczną pracownikom kancelarii. Połączenie zdalne przyda się również przy pracy terenowej – gdy potrzebujemy sprawdzić aktualny stan sprawy.

Jednym z ulubionych programów stosowanych przez Komorników Sądowych jest program Team Viewer. Firma została założona w 2005 roku i od tego momentu pomaga firmom w zdalnej obsłudze online. W chwili obecnej jej aplikacje są już zainstalowane na ponad 1,9 miliarda urządzeń na świecie.

Mimo oczywistych plusów należy jednak pamiętać że program w wersji bezpłatnej służy tylko do zastosowań niekomercyjnych. Konsekwencją tego jest zabezpieczenie, które po kilkudziesięciu/kilkuset próbach udanych połączeń, zaczyna nas rozłączać, „zachęcając” do zakupu płatnej wersji 🙂 Oczywiście zachęcamy do zakupu programu – który jest stabilną i bardzo dobrą platformą do pracy zdalnej.

Istnieją również alternatywne sposoby podłączenia do kancelarii. Najważniejsze to:

  • VPN – wymaga dużej wiedzy informatycznej, duży stopień bezpieczeństwa.
  • AnyDesk – program alternatywny do TeamViewer, płatny jeśli używany komercyjnie. Do zastosowań prywatnych – bezpłatny
  • Zdalny pulpit Google – wymaga przeglądarki Chrome, konta w google. Nie wiadomo jakie dane zbiera google podczas korzystania z tej aplikacji. Jest całkowicie darmowa.

Ze względu na racjonalny stosunek bezpieczeństwa do trudności zastosowania, dzisiaj chcę omówić konfigurację programu AnyDesk.

Przepis kuchenny

  1. Pobierz aplikację AnyDesk na komputerze do którego chcesz się podłączyć (link bezpośredni)
  2. Uruchom pobraną aplikację. Zapisz lub zrób zdjęcie numeru twojego stanowiska roboczego – 9 lub 10 cyfr które znajdują się z lewej strony aplikacji
  3. W prawym górnym rogu aplikacji znajdź wejście do menu/Ustawienia
  4. Z lewej strony wybieramy zakładkę bezpieczeństwo.
  5. Wybieramy Dostęp interaktywny/Zawsze zezwalaj na zapytania o połączenie
  6. Zaznaczamy kwadrat Zezwalaj na nienadzorowany dostęp i ustawiamy hasło dla stanowiska roboczego. Pamiętajmy aby hasło to było odpowiednio skomplikowane i nie przekazujmy go nikomu!
  7. Pozostawiamy uruchomiony komputer z aplikacją AnyDesk. Następnie z komputera z którego chcemy się łączyć pobieramy, uruchamiamy aplikację AnyDesk. W pole adres innego stanowiska roboczego wprowadzamy numer zapisany w punkcie 2, wpisujemy hasło. W przypadku prawidłowego wykonania wszystkich punktów uzyskamy dostęp do komputera zdalnego.

Miłego korzystania!