Od kilku lat wdrażamy i aktualizujemy nowe wersję programów KomornikSQL i Kancelaria Komornika udostępnione przez firmę Currenda.

W piątek 13.12 została wydana nowa wersja aplikacji komorniczych. Oprócz kilku poprawek do programu i nowych funkcjonalności wersje dla KomornikSQL zmieniła również bardzo ważną bibliotekę programistyczną (pliki *.dll), która odpowiada za prawidłową interpretację szablonów.

Szybko okazało się, że biblioteki te mają problem z działaniem w systemie Windows 7. Oficjalna informacja wysłana przez producenta mówi o „niekompatybilnym zapisie na dysku dołączonych bibliotek”. Ponieważ nie mamy możliwości sprawdzenia na czym polega „niekompatybilność zapisu”, więc ciężko stwierdzić co było prawdziwym problemem. Realnie aplikacja powoduje zawieszenie się programu i błędną interpretację szablonów pod systemem Windows 7.

Koniec wsparcia

W mailu z 18.12.2019 Komornicy otrzymali od Currendy informację o zakończeniu wsparcia niektórych produktów firmy Microsoft. Chodzi konkretnie o wsparcie dla popularnego systemu Windows 7, które kończy się 14.01.2020. Microsoft podaje że w tej chwili 25% komputerów na całym świecie korzysta z Windows 7. Wg naszych analiz u Komorników ten odsetek sięga od 50 do 60%. Co to oznacza dla Państwa? Najważniejszą rzeczą jest brak aktualizacji bezpieczeństwa dla systemu operacyjnego. W przypadku gdy zostaną odkryte krytyczne błędy – powodujące możliwość pozyskania danych z kancelarii bez Państwa udziału – Microsoft nie wyda poprawki do tego błędu. Komputer i system operacyjny będą dalej działać, ale będzie narażony na zagrożenia bezpieczeństwa i wirusy. Dodam ze profesjonaliści zajmujący się bezpieczeństwem stawiają na pierwszym miejscu aktualizacje oprogramowania. Currenda nie daje gwarancji w chwili obecnej jak i do kiedy KomornikSQL i Kancelaria Komornika będą dalej działać na ww systemie. Należy spodziewać się że z programów będzie można korzystać (tego licencja nie zakazuje), ale błędy który będą się pojawiały np. w szablonach nie będą naprawiane i będą utrudniały pracę w kancelarii.

Co dalej?

Jakie są możliwości aktualizacji systemu Windows 7 do Windows 10? Microsoft zakończył możliwość bezpłatnej aktualizacji 29 lipca 2016 roku. W sieci można znaleźć sposoby na darmową aktualizację do Windows 7. Sposób ten jest o tyle dziwny że wspierany przez narzędzia dystrybuowane przez Microsoft. W firmie testowo przeprowadziliśmy upgrade komputera z Windows 7 do Windows 10 i nie tylko wczytał on klucze z Windows 7, ale również przeniósł wszystkie programy i ustawienia ze starego systemu. Nikt jednak nie daje gwarancji że za jakiś czas Microsoft z dnia na dzień nie zacznie wyświetlać informacji że pracujesz na nielegalnym systemie lub uniemożliwi całkowicie pracy w tym systemie – w końcu jest to działanie niezgodne z licencją.

Dla kancelarii pracujących na Kancelarii Komornika na chwilę obecną pozostaje więc opcja dalszej pracy na Windows 7. Kancelarie z KomornikSQL będą miały pracę utrudnioną – jeśli Currenda nie poprawi do 14.01.2020 wykrytych błędów w wersji 2047.2. Alternatywą jest upgrade do legalnej wersji Windows 10. Koszt takiej aktualizacji nie jest wysoki i wynosi w chwili pisania tego artykułu 229PLN brutto (https://soft360.pl/windows-10/21windows-10-home-0889842188264.html).

TLDR:

  • Masz Windows 10: nic nie musisz robić
  • Masz Windows  7 lub starszy: 14.01.2020 twój system straci aktualizacje. Będzie działał, ale bezpieczeństwo informatyczne bez aktualizacji będzie z każdym coraz mniejsze
    • Masz Kancelarię Komornika – w chwili obecnej możesz pracować, nie zostały zgłoszone błędy dotyczące aktualizacji z 13 grudnia 2019 roku.
    • Masz KomornikSQL – zalecana jest aktualizacja do Windows 10, w związku ze spodziewanymi utrudnieniami w pracy programu