Stary informatyczny dowcip mówi, że są 10 rodzaje ludzi.
Ci co znają binarny i ci co go nie znają 🙂
To mój pierwszy wpis na blogu Artykuł8 dotyczącym informatycznej strony prowadzenia kancelarii komorniczej.
- Jeśli właśnie trafiłeś na aplikację to od podstaw poznajesz aplikację komorniczą u swojego patrona
- Jeśli jesteś asesorem – zapewne interesuje cię narzędzia jakimi posługują się nowoczesne kancelarie
- Komornicy sądowi znajdą tu sposoby jak zwiększyć skuteczność egzekucji i obniżyć koszty funkcjonowania kancelarii
Jak być może już wiesz (albo niedługo się dowiesz) „romantyczna” strona pracy komornika jest często spychana na margines przez tak przyziemne rzeczy jak działanie OGNIVO, EPUP, EPU, PUE, VPN,… dopisz do listy kolejne skróty lub systemy, które ułatwiają pracę kancelarii… gdy działają. Do tego dochodzą problemy zgłaszane przez pracowników, księgową i w końcu samych dłużników.
Jeśli opisane wyżej problemy są ci czytelniku znane, to postaram ci się maksymalnie pomóc. Przynajmniej w kwestiach informatycznych. Od 2009 roku zajmuję się obsługą i tworzeniem oprogramowania dla kancelarii komorniczych.
Jak korzystać w bloga
W każdym z artykułów dotyczących zakładania lub konfigurowania systemów wspomagających pracę komorników, zamieszczę przepis kucharski, w jaki sposób należy przejść przez kolejne etapy wdrożenia nowego rozwiązania w kancelarii. Zachęcam też do zapisania się do newslettera. Dzięki temu, będziesz bezpośrednio na swój adres email otrzymywał informacje o nowych artykułach. Jednocześnie deklaruję, że na adres ten nie będą przychodziły reklamy produktów lub usług.
Jaki wybór informatyczny mają obecnie kancelarie?
W chwili obecnej na rynku funkcjonują dwa programy dla Kancelarii komornicznych:
- KomornikSQL – który jest rozwijany przez zespół Sopocki firmy Currenda S.A.
- Kancelaria Komornika – rozwijana w Krakowie również przez firmę Currenda S.A.
Nie dysponuję szczegółowymi danymi, ale w chwili obecnej na podstawie znajomości około 400 kancelarii komorniczych w kraju proporcja programów w kancelariach wynosi 70/30 na korzyść Komornik SQL. Jest to dobrze widoczne na mapie kraju, gdzie północ i centrum Polski jest w większości „opanowana” przez program Sopocki. Na południu kraju insygnia władzy dzierży program Krakowski.
Często otrzymuję zapytania, który program wybrać? Oba programy były stworzone w różnych architekturach i odmiennym podejściem to interfejsu użytkownika. W chwili obecnej polityka wprowadzona przez Prezesa KRK Rafała Fronczka powoduje, że oba programy są rozwijane równolegle i funkcjonalności wprowadzone w jednym z programów są jednocześnie lub bardzo szybko dodawane do drugiego programu. Odpowiadając na pierwsze pytanie, powiem: używaj programu, który poznałeś u swojego patrona. Po pierwsze, unikniesz niepotrzebnej straty czasu na naukę, a dodatkowo masz większą szansę uniknąć błędów początkującego. Porównanie szczegółowe różnic pomiędzy aplikacjami będą w oddzielnym artykule.
Oprócz programu kolejną ważną decyzją jest wybór bazy danych, na której będzie pracował Twój program. Czym jest baza danych? Przez analogię do samochodu – interfejs programu to jest to, co widzisz na pierwszy rzut oka. Lakier, kierownica, klawisze umieszczone na konsoli to odpowiednio kolorystyka, układ menu i klawisze umieszczone w interfejsie. Natomiast baza danych to element ukryty pod maską. Składowane w niej są wszystkie dane jakie ty lub osoby z twojej kancelarii wprowadziliście poprzez interfejs. W chwili obecnej są dostępne dwie opcje:
- Microsoft SQL
- PostreSQL
Pierwszy „silnik” jest rozwiązaniem komercyjnym stworzonym przez firmę Microsoft. Istnieje też wersja bezpłatna bazy danych – która jednak ma ograniczenia licencyjne.
PostreSQL jest bazą to system rozwijany na zasadzie otwartego kodu, który mogą modyfikować i współtworzyć programiści na całym świecie.
To podstawowe wybór, którego należy dokonać w kancelarii. Sposób, w jaki skonfigurować ww. systemy do pracy i pozyskiwania danych o dłużnikach pokażę w kolejnych artykułach.
Dziękuję Ci, że dotarłeś aż do tego miejsca i mam prośbę o podzielenie się w komentarzu co o tym myślisz 🙂 Z góry dziękuję