Najbezpieczniejsze przeglądarki. Najbezpieczniejsze programy antywirusów. Najbezpieczniejsze komunikatory internetowe. Chcę podnieść świadomość korzystania z internetu, pokazać jak w niedrogi i prosty sposób można znacząco zwiększyć swoją prywatność lub zabezpieczyć swoje dane.
Jeśli już wiesz że chcesz korzystać z ProtonMail przeskocz od razu do przepisu kuchennego.
Historia
W 2014 roku grupa naukowców z instytutu CERN stworzyła serwis poczty elektronicznej, który szyfruje wiadomości e-mail pomiędzy użytkownikami. Wiadomości e-mail są szyfrowane na komputerze/telefonie nadawcy i odszyfrowywane u odbiorcy. Dzięki takiemu założeniu wiadomość dociera już na serwery ProtonMail zaszyfrowana i może być odczytana wyłącznie przez odbiorcę (ProtonMail nie ma dostępu do korespondencji). Aplikacja może być używana przez przeglądarkę lub aplikację na systemy IOS lub Android. Co ważne serwery ProtonMail mieszczą się w Szwajcarii – czyli poza jurysdykcją prawną wszystkich światowych potęg (UE/US/Rosja/Chiny).
Od marca 2016 roku serwis jest dostępny dla użytkowników na całym świecie i w chwili obecnej korzysta z niego ponad 10 milionów użytkowników.
Dlaczego warto stosować?
W swojej pracy często spotykam się z sytuacjami gdy Komornik/Firma windykacyjna wysyła swoje dane niezaszyfrowanym e-mailem. Czasami stosowane są załączniki z hasłem, niektórzy wysyłają dane przez serwery FTP. Wszystkie te sposoby podwyższają poziom bezpieczeństwa, ale wymagają dodatkowych działań. ProtonMail daje łatwość korzystania z e-maila dając jednocześnie możliwość szyfrowania wiadomości i załączników bez dodatkowych działań. Można więc bezpiecznie wysyłać wiadomości z danymi osobowymi. Sugerowaną przeze mnie i najbezpieczniejszą opcją jest aby obie strony (odbiorca i nadawca) posiadali swoje konta na serwerach ProtonMail i wysyłali wiadomości na te adresy email. Wiadomości można szyfrować również wysyłając pocztę na adresy niezarejestrowane w ProtonMail.
Drugą nie mniej ważną opcją jest możliwość ustawienia czasu życia wiadomości. Oznacza to że możemy ustawić po jakim czasie wiadomość wygaśnie i zostanie usunięta ze skrzynki odbiorcy.
Jak to działa?
Podczas zakładania konta serwis tworzy dwa klucze:
- Publiczny – który możemy przekazać każdemu aby szyfrował maile do nas
- Prywatny – który jako jedyny umożliwia odczytania zaszyfrowanych wiadomości
Aby łatwiej to sobie wyobrazić, proszę pomyśleć o zamku w drzwiach waszego mieszkania. Zamek ten posiada dwa klucze:
- Publiczny – który możecie dać każdemu na świecie – gdyż ten klucz ZAMYKA wasze mieszkanie.
- Prywatny – który posiadacie tylko wy i który jako jedyny otwiera wasze mieszkanie.
Robert wysyła wiadomość do Alicji korzystając z JEJ klucza PUBLICZNEGO. Wiadomość trafia na serwer zaszyfrowana i jest odszyfrowana w momencie odczytania jej przez Alicję za pomocą JEJ klucza PRYWATNEGO. Jest to szyfrowanie asymetryczne (klucz szyfrujący jest inny niż klucz deszyfrujący).
Pakiety
- W chwili pisania tego artykułu serwis posiadał 4 plany taryfowe. Najtańszy (darmowy) daje 1 adres email o pojemności 500MB, ograniczenie do 150 wiadomości dziennie.
Opcja płatna (PLUS), daje możliwość dodania 5 adresów e-mail, skrzynkę o pojemności 5GB, ograniczenie do 1000 wiadomości dziennie oraz możliwość podłączenia skrzynek we własnej domenie.
Opcja płatna umożliwia również korzystanie z ProtonMail na najpopularniejszych przeglądarkach przy pomocy dodatku ProtonBridge. Opcje płatne zaczynają się od 4EUR miesięcznie (stan na 09.04.2019).
„Przepis kucharski” na ProtonMail
Jeśli jesteście zainteresowani jak wdrożyć powyższe rozwiązanie poniżej prezentuje „przepis kucharski” w punktach
- Wejdź na stronę https://protonmail.com/pl/
- Wybierz klawisz ZAREJESTRUJ SIĘ
- Wybierz typ twojego konta (sugeruję opcję: WYBIERZ PLAN DARMOWY)
- Wpisz: nazwę użytkownika, hasło i e-mail do odzyskiwania hasła
- Wybierz klawisz UTWÓRZ KONTO
- Wybierz sposób weryfikacji: przez SMS, e-mail lub przelewem z karty kredytowej – jako darowiznę. Dwie pierwsze opcje nie wiążą się z żadnymi kosztami.
- Wpisz w pole kodu weryfikacyjnego kod otrzymany na telefon lub e-mail.
- Wybierz klawisz ZAKOŃCZ KONFIGURACJĘ
Interfejs ProtonMail nie różni się standardowego ekranu klienta poczty w przeglądarce.
W celu napisania swojego pierwszego maila wybierz klawisz NAPISZ. Jeśli chcesz przetestować czy działa zachęcam do napisania maila do mnie😊
Proponuję jeszcze aby wejść w USTAWIENIA (na górze ekranu), z lewego menu wybrać opcję pm.me oraz nacisnąć klawisz AKTYWACJA [email protected]. Spowoduje to utworzenie krótszego adresu e-mail w miejsce domyślnego [email protected]
Jeszcze krótko opowiem jak tworzyć bezpiecznego nowego e-maila – zarówno do użytkowników @protonmail, jak i osób które nie mają tu konta.
- Adres e-mail z którego wysyłasz wiadomości
- Skrzynka e-mail na którą wyślesz wiadomość nieszyfrowaną (brak kłódki przy adresie). Aby szyfrować wiadomości do tych adresów skocz do numeru 8
- Skrzynka e-mail na którą wyślesz wiadomość szyfrowaną (symbol kłódki przy adresie)
- Temat wiadomości
- Treść wiadomości
- Dodanie załączników z dysku
- Określenie czasu życia wiadomości. W polu tym możemy określić, po jakim czasie od wysłania nasza wiadomość zostanie skasowana ze skrzynki odbiorcy. Standardowo wiadomości do skrzynek spoza protonmail zostają skasowane po 28 dniach
- Szyfrowanie poczty do adresów spoza protonmail. W opcji tej wpisujemy hasło, którego będzie musiał użyć odbiorca aby odczytać e-mail oraz ewentualnie podpowiedź do hasła. Po jej ustawieniu obok adresu wcześniej nieszyfrowanego pojawi się kłódka – oznaczająca że wiadomość jest zaszyfrowana.
- Opcja wysyłki wiadomości
Odbiorca otrzyma wiadomość z informacją od kogo jest wiadomość, jaka jest podpowiedź do hasła oraz datą wygaśnięcia (skasowania) wiadomości. Aby ją odczytać musi nacisnąć klawisz View Secure Message oraz wpisać hasło. Odbiorca będzie mógł również odpowiedź ze strony odczytanej wiadomości szyfrując korespondencję do was 😊
Dziękuję wszystkim osobom, które dotarły do tej części artykułu.
Jeśli w dalszym ciągu zastanawiacie się, czy warto szyfrować pocztę z danymi osobowymi, to przypomnę tylko, że wysokość kar w przypadku gdyby wasza nieszyfrowana korespondencja z danymi dłużników została ujawniona, mogą dochodzić do 10 milionów EURO lub 2% wartości rocznego obrotu.
Artykuł nie jest sponsorowany, napisałem go gdyż chcę wierzę, że ProtonMail to dobra usługa zwiększająca bezpieczeństwo waszych danych. Jeśli zaczniecie korzystać z usługi przyślijcie proszę wiadomość z wrażeniami z użytkowania 🙂