Najlepsze zapytania to te, których nie musisz wysyłać?

Czym jest Geoportal?
Jak Geoportal może pomóc komornikom sądowym?
Podstawa prawna
Jak sprawdzić, czy Twój rewir jest wspierany przez Geoportal i jak uzyskać dostęp do danych?
Automatyzacja procesu – nasze rozwiązanie.
Czy Twoja kancelaria wykorzystuje już pełen potencjał Geoportalu? 

Wyobraź sobie typowy dzień w kancelarii. Na Waszym biurku elektronicznym ląduje pakiet 50 nowych wniosków od wierzyciela. Co robisz? Standardowa procedura to masowa wysyłka zapytań do Ognivo, eZUS, e-US. A co gdyby dodatkowo odpytać (bezpłatnie) o posiadane nieruchomości dłużnika? Czy taka informacja pomoże w egzekucji sprawy?

Dobra wiadomość –  istnieje sposób, aby z dużym prawdopodobieństwem wiedzieć, w których sprawach warto wysłać zapytania, a w których nie, bo wiemy, że dłużnik nie posiada nieruchomości w rewirze. Jest nim odpytanie powiatowej lub miejskiej Ewidencji Gruntów i Budynków.

Koniec z wysyłaniem setek zapytań do EKW „w ciemno”.

Czy wiesz, że 95% powiatów w Polsce ma już możliwość automatycznego odpytania bazy danych EGiB o budynki i grunty? Dane te są udostępniane bezpłatnie w wersji podstawowej i pozwalają sprawdzić, czy dłużnik posiada nieruchomość w Twoim rewirze.

Ta potężna i bezpłatna baza danych może skrócić Twoją drogę dotarcia do nieruchomości dłużnika.

Czym jest Geoportal?

Serwis geoportal.gov.pl to ogólnopolski system informacji geograficznej, udostępniający dane przestrzenne z różnych rejestrów publicznych. To prawdziwa skarbnica wiedzy o terenie, zawierająca informacje o działkach, budynkach, adresach, granicach administracyjnych i wielu innych elementach.

To, co dla nas istotne, to fakt, że internetowa platforma mapowa zarządzana przez Główny Urząd Geodezji i Kartografii (GUGiK) współpracuje z rejestrami publicznymi, takimi jak Ewidencja Gruntów i Budynków (EGiB).

Geoportal udostępnia dane przede wszystkim:

  1. Organom administracji publicznej – urzędom, gminom, powiatom, województwom, organom rządowym oraz instytucjom publicznym.
  2. Służbom publicznym – m.in. Policji, Straży Pożarnej, Pogotowiu Ratunkowemu i innym jednostkom ratowniczym.
  3. Firmom i przedsiębiorstwom – na przykład firmom geodezyjnym, projektowym, budowlanym, a także instytucjom finansowym, bankom i ubezpieczycielom.
  4. Osobom prywatnym – obywatelom, którzy mogą korzystać z danych dostępnych publicznie, np. danych o działkach ewidencyjnych, numerach ksiąg wieczystych (bez ujawniania danych osobowych właścicieli), danych przestrzennych do celów edukacyjnych i informacyjnych.
  5. Jednostkom naukowym i badawczym – uczelniom, instytutom badawczym oraz podmiotom prowadzącym analizy przestrzenne, statystyczne i naukowe.
  6. Organizacjom pozarządowym – fundacjom, stowarzyszeniom i organizacjom społecznym realizującym działania związane z ochroną środowiska, planowaniem przestrzennym i edukacją społeczną.

Jak Geoportal może pomóc komornikom sądowym?

To, na co chcę położyć teraz nacisk, to eliminowanie negatywnych odpowiedzi na zapytania komorników. Korzystając z danych geoportalu możesz otrzymać informację, czy dana osoba lub instytucja figuruje w bazie EGiB, co pozwala zaoszczędzić czas i zasoby – zarówno Twoje, jak i wierzyciela. Dzięki informacji, w których ze spraw dłużnicy posiadają nieruchomości w twoim rewirze, możesz wysłać zapytania do EKW o dalsze informacje niezbędne do przeprowadzenia postępowania egzekucyjnego – i będą to informacje dotyczące nieruchomości w twoim rewirze! Dzięki temu zmniejszysz ilość niepotrzebnych zapytań. 

Dodatkowo możesz uzyskać dostęp do danych udostępnianych przez Geoportal w zakresie niezbędnym do prowadzenia postępowań egzekucyjnych, a więc w szczególności dostęp do:

  • Ewidencji gruntów i budynków – informacje o lokalizacji nieruchomości, numerach działek, obrębach ewidencyjnych, powierzchni gruntów, rodzaju użytków gruntowych.
  • Danych z zakresu numerów ksiąg wieczystych – co pozwala na ustalenie własności nieruchomości, ograniczeń własnościowych (np. hipotek, służebności).
  • Map ewidencyjnych i ortofotomap – umożliwiających precyzyjną identyfikację lokalizacji nieruchomości oraz potwierdzenie faktycznego stanu nieruchomości na potrzeby prowadzenia egzekucji.
  • Adresów nieruchomości oraz identyfikacji przestrzennej – co pozwala na precyzyjne określenie położenia przedmiotu egzekucji.

Podstawa prawna

Jako komornik sądowy masz pełne prawo do korzystania z tych danych. Zgodnie z art. 24 ustawy Prawo geodezyjne i kartograficzne, starosta udostępnia informacje zawarte w ewidencji gruntów i budynków każdemu, kto ma w tym interes prawny. Komornik sądowy, realizując zadania w postępowaniu egzekucyjnym, ma interes prawny w uzyskaniu informacji z ewidencji gruntów i budynków.

Najważniejsze akty prawne regulujące tę kwestię to:

  1. Ustawa z dnia 17 maja 1989 r. – Prawo geodezyjne i kartograficzne
  2. Ustawa z dnia 17 czerwca 1966 r. o postępowaniu egzekucyjnym w administracji
  3. Ustawa z dnia 22 marca 2018 r. o komornikach sądowych

Jak sprawdzić, czy Twój rewir jest wspierany przez Geoportal i jak uzyskać dostęp do danych?

Chociaż większość rewirów komorniczych w Polsce jest objęta danymi Geoportalu, nie wszystkie starostwa zapewniają pełną integrację z Geoportalem. Usługi są realizowane przez czterech głównych dostawców: EWID2007, GEOINFO, GEOBID i GEOPOZ. Aby sprawdzić dostępność do danych w swoim rewirze, powinieneś skontaktować się ze swoim Starostwem Powiatowym.

1. Skontaktuj się ze swoim Starostwem Powiatowym i zapytaj lub sprawdź na stronie www, czy udostępnia swój geoportal dedykowany komornikom. Zazwyczaj jest to odrębna zakładka “Zapytania komornicze”.

2. Jeśli Twoje starostwo posiada taką zakładkę, możesz złożyć wniosek o udostępnienie danych zgromadzonych w rejestrze publicznym.

Być może w Twoim przypadku będziesz potrzebował wystąpić z wnioskiem do kilku różnych powiatów/urzędów miast.

 3. Po złożeniu wniosku zostanie Ci przyznany login i hasło do geoportalu danego powiatu.

4. Po zalogowaniu, będziesz mógł wypełnić elektroniczny formularza zapytania komorniczego wpisując dane dłużnika (m.in. PESEL/NIP).

5. Otrzymasz informacje o istnieniu danego podmiotu w ewidencji gruntów i budynków.

Automatyzacja procesu – nasze rozwiązanie:

Z myślą o wszystkich, korzystających z naszego systemu Efektywny Komornik, zautomatyzowaliśmy proces sprawdzania nieruchomości dla wielu spraw. 

W module EKW dodaliśmy funkcjonalność Geoportal pozwalają zidentyfikować, w których sprawach dłużnik posiada nieruchomości na danym terenie. 

Jak to działa?

  • wskazujesz sprawy
  • system bez dodatkowych opłat wskazuje, w których z nich dłużnicy posiadają nieruchomości w danym rewirze
  • informacja o posiadanych przez dłużnika nieruchomościach trafia bezpośrednio do Twojego programu komorniczego
  • teraz można zrobić zapytania do EKW – tylko w tych sprawach, w których dłużnik posiada jakieś nieruchomości

Czy Twoja kancelaria wykorzystuje już pełen potencjał Geoportalu? 

Geoportal to potężne narzędzie, które może znacząco usprawnić pracę komornika sądowego. Wykorzystanie potencjału map i danych przestrzennych pozwala na szybsze i bardziej efektywne prowadzenie postępowań egzekucyjnych, zmniejszenie kosztów za zapytania i poprzez budowanie profesjonalnego wizerunku Twojej kancelarii, wzmacnia relacje z wierzycielem.

Jeśli potrzebujesz wsparcia technicznego w zakresie implementacji rozwiązań informatycznych wspomagających pracę komorniczą, warto skonsultować się ze specjalistami, którzy pomogą wdrożyć najnowocześniejsze narzędzia zwiększające efektywność Twojej kancelarii.

Jako zwolennik omijania zbędnych, nieprzynoszących efektów działań, gorąco polecam korzystanie z Geoportalu przed kierowaniem zapytań o nieruchomości do Elektronicznych Ksiąg Wieczystych.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *